piątek, 14 listopada 2014

Na pokuszenie - PM Nowak, czyli siła kontrastów


Autor: PM Nowak
Tytuł: Na pokuszenie
Wydawnictwo: Czarna Owca
ISBN: 9788375548198
liczba stron: 292
Na stronie Zbrodni w Bibliotece trwa konkurs Syndykatu dla blogerów :)


Po rozczarowaniu projektem Endgame chwyciłem za drugą powieść PM Nowaka. Nie zawiodłem się, a autor na stałe dołącza do grona moich ulubionych pisarzy polskich.

"Na pokuszenie" to druga część przygód komisarza Zakrzeńskiego, któremu ponownie przyjdzie współpracować z prokuratorem Kacprem Wilkiem.

Trudno o bardziej kontrastowy duet. Twardo stąpający po ziemi kobieciarz Zakrzeński i delikatny, chronicznie rumieniący się prokurator. Doskonale się uzupełniają, stymulując wzajemnie proces dociekania prawdy - nawet jeżeli w grę wchodzą długie okresy milczenia i niespodziewanych zachowań ze strony oskarżyciela i narastającej irytacji policjanta.
Powieść zaczyna się pół roku po zakończeniu "Ani żadnej rzeczy...", co przypomina nam ciągle niesprawna noga Jacka. Podupadający na zdrowiu (z powodu niemożliwości biegania) gliniarz zostaje wezwany do Ożarowa. Dlaczego Komenda Stołeczna interesuje się tym miastem? Morderstwo? Nie wiadomo.
W siedzibie OKZ Development umiera - podczas posiedzenia Zarządu - dyrektor finansowy. Czy migdałowy zapach cyjanku wskazuje na morderstwo? Kto mógłby go dosypać - gdy wszyscy patrzyli sobie na ręce? Co ma na sumieniu zastępujące sekretarkę prezesa dziewczyna? Czy naprawdę każdy miał motyw, by usunąć Krzysztofa?
Jak na rozwój wydarzeń wpłyną działania niechlubnego znajomego prokuratora, dziennikarza Super Prawdy?
Do jakich tajemnic dotrą przedstawiciele prawa? Z pozoru czysta i jasna sytuacja zaczyna się komplikować, gdy na jaw wychodzą powiązania, postawy i zapomniane fragmenty życiorysów podejrzanych. "Zbrodnia w zamkniętym pokoju" zaczyna sięgać dalej, pokój okazuj się nie aż tak zamknięty, a członkowie zarządu okazują się znać lepiej, niż byliby skłonni przyznać. Akcja przyspieszy wraz z wydarzeniami na zgoła innym niż w Ożarowie tarasie, ale czy podejrzany naprawdę zabił? Gdy Wilk ma wątpliwości co do nieprawdopodobnego, misternego założenia co do przebiegu wydarzeń, Zakrzeński płaci za kilka błędów, które nieuchronnie musiał popełnić.
Przebłysk geniuszu, czy może sromotna porażka i ponowne żmudne badanie tropów - tego dowiemy się z lektury.
Nietuzinkowe postaci, codzienne problemy - od karmienia kotki Laury po kwestie transportu Wilka, szara rzeczywistość procedur, zezwoleń, nakazów, przesłuchań, hierarchii służbowej zarówno w policji, jak i prokuraturze. Cierpliwość Zakrzeńskiego jest niejednokrotnie wystawiana na ciężką próbę - czy wybrnie z tego zwycięsko? Ten policjant już chyba tak ma, że codzienne walczy - ze sobą, z przeszłością, z przeciwnościami. Spala to dużo jego energii, którą odzyskuje nie zawsze mądrze, ale na tyle skutecznie, by prowadzić owocne śledztwo.
Siła PM Nowaka ujawnia się po raz kolejny w konstrukcji fabuły - ponownie wąski krąg podejrzanych jest punktem wyjścia do tkania sieci powiązań, emocji i resentymentów, szczególnie dobrze widocznych wśród bogatych ludzi, gdzie z jednej strony władza i pieniądze są potężną bronią, jak i pokusą, a z drugiej - narzucają cały zestaw schematów myślowych w stosunku do podejrzanych. Trochę chcielibyśmy być twardzi i szybko wskazać winnego, ale "wilcze" wątpliwości się nam udzielają, więc godzimy się na uczestnictwo w grze pozorów i złożonych motywacji.
Finał wcale nie jest oczywisty. Wilk wciela się tu w Poirot i tradycyjnie zbiera wszystkich, by snuć nieprawdopodobne i zaskakujące teorie. Co z nich wyniknie? Duża niespodzianka, przynajmniej dla mnie.

Lekkie pióro, dobre skontrastowanie postaci i umiejętne opisanie dwóch różnych charakterów, zawiła intryga i brak nużących fragmentów - wszystko to sprawia, że "Na pokuszenie" czyta się błyskawicznie i z przyjemnością. Polski kryminał rośnie w siłę :)

Szykuje się bardziej kryminalna jesień, ale najpierw chwytam za książkę podróżniczą. Nie czytywałem takiej literatury, ale Michael Palin! A więc "Brazylia" !