piątek, 26 maja 2017

Spotkanie autorskie - Robert Małecki w Oliwskim Klubie Kryminału

25.05.2017 w Oliwskim Klubie Kryminału odbyło się spotkanie z Robertem Małeckim, autorem "Najgorsze dopiero nadejdzie", pierwszej części toruńskiej trylogii kryminalnej.
Groza horror i okropności ciągle w czytaniu, w kryminałach zaległości (przynajmniej książkowych), ale mimo to przyszedł czas na pierwszą wizytę w Oliwskim Klubie Kryminału - w Bibliotece w Gdańsku Oliwie.
Spotkanie poprowadziła znana gdańska pisarka kryminałów, Agnieszka Pruska, autorka cyklu o komisarzu Barnabie Uszkierze.

Na spotkanie przyszło całkiem liczne grono osób, ale czuć było miłą i swobodną atmosferę zarówno ze względu na zamiłowanie uczestników do kryminałów, jak też bezpośredniość i swadę Roberta.
Lista pytań pani Agnieszki pomogła w ustaleniu ram, ale poruszyliśmy mnóstwo tematów, od korzeni twórczości Roberta, zamiłowania do Harlana Cobena, Torunia, przez doskonalenie warsztatu pisarskiego - kursy Kryminalnej Piły i MFK, warsztaty pisarskie, konsultacje policyjno - strażackie, fabułę debiutanckiej powieści i planowanej trylogii, pozornym lenistwie i researchu, procesie tworzenia i redagowania wraz z ciekawymi anegdotkami (winda!), motywie zaginięć w powieściach i w realnym życiu, klasyfikacjach gatunkowych w obrębie kryminałów i sensacji, tworzeniu bohaterów i nieingerencji wydawnictw w treść, ale i wątek seriali kryminalnych rozwinął się całkiem ciekawie.
Robert ma dużą swobodę opowiadania, widać też, że przygotował się do spotkania, więc czas płynął szybko a tematów przybywało w miarę zagęszczania się dyskusji.
Był też czas na autografy :


Byłem odebrać wygrany zaledwie dwa dni wcześniej w akcji Książki Zamiast Kwiatka (mającej na celu pomoc psiakowi Mikołajowi) tom opowiadań z dedykacją. Trafił do mnie egzemplarz z osobistej biblioteczki Autora :) Przy okazji przyniosłem też powieść, więc wzbogaciłem się o dwie dedykacje:


Można było oczywiście kupić książkę, jako niespodzianka pojawiły się też mini zapowiedzi kolejnej części, która ukaże się w sierpniu.
Wielkie podziękowania dla Pani Agnieszki i OKK za organizację spotkania - już wiem, że będę tam zjawiał się częściej, tym razem bardziej przygotowany :)
Gorąco zachęcam też do spotkań z Robertem - jeśli jest jakieś w Waszej okolicy, rezerwujcie czas!