poniedziałek, 21 grudnia 2015

Pan na Wisiołach. Krzyk Mandragory - Piotr Kulpa

Autor: Piotr Kulpa
Tytuł: Pan na Wisiołach. Krzyk Mandragory
Wydawnictwo: Videograf
ISBN: 9788378353225
liczba stron: 348
Ciąg dalszy niedoli Smutów w Wisiołach. Jak mówi opis - pętla wokół nich się zaciska i jest to bardzo trafne określenie, pętla bandyckiego węzła...
Co knuje Gajgaro? Czy urzeczywistni swoje chore marzenie?W porównaniu do pierwszej części mniej tu tej cichej pełzającej grozy, więcej za to akcji. Dobry zabieg, w sytuacji gdy już nieco orientujemy się w życiu dziwnej wsi i przerażających mieszkańców. Wydarzenia następują po sobie w zawrotnym tempie, rozłożone są też na większą liczbę bohaterów. Nitki tkające osnowę rzeczywistości splatają się coraz bardziej chaotycznie gdy postępuje rozłam zarówno między Smutami, jak i wśród mieszkańców wsi, a sama rzeczywistość trzeszczy w szwach - gdy jej prawa nagina tajemniczy Cygan.
Wszystkiego tu jest jakby więcej - więcej przemyśleń Ręby, więcej emocji Grażki, więcej wahania wśród wiejskich staruchów. Świat poszerza się tez o losy Czarusia w szkole i relacji z rówieśnikami. Tajemnice się mnożą, jednocześnie coraz bardziej separując małżonków - po lekturze mam wrażenie że w ogóle ze sobą nie rozmawiali, zatapiając się w swoich wyobrażeniach rzeczywistości.
Więcej jest też przemocy, także tej wobec zwierząt - i to był mój największy problem podczas lektury. Odżyły wahania z pierwszej części, ale trylogia jeszcze przysłuży się zwierzakom idąc na licytację w fundacji.
Początkowo myślałem, że opis okładkowy zdradza zbyt wiele - ale wymienione tam wydarzenia to dopiero początek koszmaru. Postępowanie Bargieła i zaprzeczająca zdrowemu rozsądkowi operacja Krużgana dodają potężna dawkę desperacji do działań Tymoteusza - a jego żona zdaje się nic nie zauważać. Swoją drogą, dla Autora opisywanie akcji z punktu widzenia i tak już dużej ilości postaci stało się jeszcze o stopień trudniejsze.
W Wisiołach wszystko zmierza do końca, przyspieszając przed samą przepaścią. Mimo dramatycznego zakończenia, które nieco nam wyjaśnia, pojawiają się nowe pytania i wątpliwości.
Pełnokrwista groza, pełna przemocy, emocji, zagadek, śmierci i niesamowitości. Jak potoczą się dalsze losy bohaterów? Niecierpliwie sięgam po trzeci tom.