czwartek, 29 czerwca 2017

Najgorsze dopiero nadejdzie - Robert Małecki

Autor: Robert Małecki
Tytuł: Najgorsze dopiero nadejdzie
Wydawnictwo: Czwarta Strona
ISBN: 9788379765188
liczba stron: 408
Po udanym spotkaniu autorskim z Robertem przyszedł czas, żebym sięgnął po Jego książkę, robiąc sobie przerwę od grozy. Ale myląca to przerwa, bo napięcie i tempo akcji są tu ogromne!

Po dyskusji na temat książki wiedziałem już, że powieść dotyka tematyki zaginięcia, czyli dla mnie novum.  To jednak wątek dotyczący głównego bohatera, dziennikarza toruńskiej gazety, Marka Benera. Trup się znajdzie, a komplikacje wokół niego boleśnie rozdrapią stare rany.
Zaginięcie - to ciężarna żona Benera. Od trzech lat nieustannie jej szuka, rozbijając się o mur niewiedzy, fałszywych nadziei i mylnych tropów - o ile w ogóle wie, w jakich okolicach zacząć szukać. Wracając z kolejnej wyprawy Bener dostaje sprawę pożaru, w którym zginął człowiek. Dostaje też przy okazji perspektywę opuszczenia gazety, co czyni go, mam wrażenie, silniej zmotywowanym by iść pod prąd. Spłonął remontowany dom, w środku zwęglone zwłoki. Dlaczego do Benera od rana wydzwania jego była? Co ona ma wspólnego z tą sprawą? Dlaczego lokalny polityk wywiera wpływ na wydawcę i próbuje wciągnąć do współpracy niezbyt skorego do tego dziennikarza? Szemrany lokalny biznesmen, zasadzka, tortury, ucieczka ułatwiona przez nieznajomego wybawcę, śmierć szefowej fundacji, która narażała się władzom - a to tylko początek skomplikowanej intrygi.
Ta powieść ma sporo mocnych punktów, aż trudno uwierzyć że to debiut.
Zawrotne tempo akcji nie zwalnia jej uczestników z racjonalnego zachowania, opisy ucieczek kipią wręcz od szczegółowej obserwacji otoczenia i błyskawicznej analizy opcji. Wysokie wysycenie szczegółami zarówno technicznymi (sławetna winda ;) ), jak też z zakresu urbanistyki i topografii Torunia i okolic, wskazuje na to, jak uważnym obserwatorem jest Robert. Nie natknąłem się na żaden szczegół, który by nie pasował albo był w konflikcie z logiką i fabuła - przynajmniej takiego nie zauważyłem - a to ogromnie podnosi jakość lektury.
Zwroty akcji to osobny temat, bo Bener zmuszony jest do udziału w grze, której reguł i celu nie zna, a zagrożenia czają się za każdym rogiem. W tym pięknym Toruniu tak groźnie, bardzo to kontrastowe. Rozłożenie fabuły na wiele postaci i sprzeczne interesy nie pozwala od razu odgadnąć całości obrazu - a dodatkowo ma on korzenie w przeszłości Marka. Nic tu nie jest oczywiste, a zaskoczenia przychodzą nawet w zakończeniu książki, zaostrzając apetyt na kolejnym tom planowanej trylogii (premiera już 30.08.2017).
Styl - precyzyjny, brak dłużyzn, cięty dowcip.
Świetnie zarysowane postaci - nie przerysowane, chociaż w jakimś stopniu korzystają z typów charakterologicznych. Cechy zarówno fizjonomii, jak i charakteru czy to Dymajki, Raka, czy biznesmena-oprycha Butrycha bardzo ich urealniają, odzierają z szat zmyślonych postaci.
Poza samą treścią - świetna okładka, spójna dla całej trylogii.
Ciekawostka - Marek Bener pojawia się jako jedna z postaci w debiutanckiej powieści Marcela Woźniaka "Powtórka".
Sprawnie poprowadzona akcja, dbałość o szczegóły, postaci które łatwo "wyczuć", spajająca trylogię historia zaginionej żony. Przecież to się prosi o ekranizację, czego nie można powiedzieć o wielu kryminałach/thrillerach. Bardzo silny debiut, z niecierpliwością czekam na kolejną część (oby zdążyć skończyć do tego czasu cegłę, czyli Terror Simmonsa). Ba, zyska pierwszeństwo przed innymi kryminałami, które mimo przynależności do cykli czekają na swoją kolej.