poniedziałek, 23 września 2019

Różaniec. Rozważania - o. Augustyn Pelanowski OSPPE

Autor: o. Augustyn Pelanowski OSPPE
Tytuł: Różaniec. Rozważania
Wydawnictwo: Paulinianum
ISBN: 978-83-65600-39-4
liczba stron: 128
Modlitwa różańcowa ma wielką moc, tym bardziej ważne jest głębokie je zrozumienie i rozważenie. Z pomocą przychodzi nam ojciec Augustyn Pelanowski, objaśniając kolejne tajemnice z szeroką wiedzą i odniesieniami.
Niedługa, ale ważna lektura, będąca szczególnym wsparciem w nadchodzącym miesiącu maryjnym.

O. Augustyn Pelanowski od lat bada Biblię, prowadzi medytacje duchowe nad jej tekstami, analizując ją głęboko zarówno w treści, jak odniesieniach i znaczeniach. Powiązania między sytuacjami czy postaciami ze Starego i Nowego Testamentu potrafi objaśnić w sposób czytelny, interesujący, nierzadko zaskakujący. Schodzi przy tym tak głęboko, jak znaczenia hebrajskich imion, określeń, nazw miejsc, by przybliżyć głębszy sens Słowa Bożego, oraz pięknie przekłada to na nasze współczesne życie, myślenie.
Nie inaczej ma się sprawa w przypadku tajemnic różańcowych. Zakonnik nie odnosi się tylko do bezpośredniej nowotestamentowej treści, ale zgodnie z duchem Jezusa, w którym odczytany został na nowo Stary Testament, tłumaczy te zdarzenia również słowami proroków, przytacza głębię znaczeń np. w litanii (w odniesieniu do naczynia duchowego), z dużą wrażliwością przybliża nam Maryję - Matkę Kościoła i Tą, która zrodziła Syna Bożego, jej głębokie powiązanie z Jezusem, fundamentalne znaczenie w wierze katolickiej.
Patrzy też czasami na poboczności, jak np. znany mit o braciach Jezusa, rozprawiając się z nim na gruncie teologicznym, obyczajowości żydowskiej, a nawet znaczeń słowa "bracia".
Potrafi też przybliżyć nam te najbardziej bolesne z chwil Jezusa w taki sposób, by związać nas z Nim mocniej i potrafić prawdziwie przeżywać rozważane tajemnice - bo to modlitwa szczególna, wymagająca zaangażowania i oddania się Bogu. Mówi o pokorze, zawierzeniu, poświęceniu.
Nie jest to rozwlekły traktat, czy opis szczegółów kultu maryjnego (co przecież również byłoby ciekawe) - nie o to tu chodzi. O. Augustyn Pelanowski OSPPE chce nas wesprzeć w modlitwie, o którą przecież prosiła Maryja w objawieniach Gietrzwałdzkich. Czy można odmówić takiej prośbie?