czwartek, 16 stycznia 2014

Wyzwania czytelnicze 2014Wyzwania czytelnicze roku 2013 portalu Granice.pl zamknąłem w ostatniej chwili kończąc cykl Mrocznej Wieży Stephena Kinga. Niesamowity cykl, wciągający, pomysłowy, wchodzący głęboko w psychikę postaci, barwnie malujący świat, który poszedł do przodu, ale przede wszystkim świetna opowieść. Siedem tomów pochłonęło mnie całkowicie, więc teraz, wraz z nowym wyzwaniem 2014 rzeczonego portalu, czas nadrobić zaległości - głównie historyczne i kryminalne, zanim zabiorę się do dawno planowanej klasyki literatury polskiej. Czas pokaże, czy się to uda.

Autor: Edward Kospath-Pawłowski, Tadeusz Rawski, Piotr Matusak
Tytuł: II Wojna Światowa. Cz. 1 Niemieckie zwycięstwa
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311128224
liczba stron: 240

Na pierwszy ogień wybrałem II Wojna Światowa. Cz. 1 Niemieckie zwycięstwa Edwarda Kospath-Pawłowskiego, Tadeusza Rawskiego i Piotra Matusaka z Biblioteki II Wojny Światowej wydawnictwa Bellona.

Pozycja ta jest bogata w fakty, liczby, zestawienia, świetnie rysuje tło początków konfliktu nie tylko w Europie, ale i Azji. Porównuje siły walczących stron i ich gospodarkę, rzucając światło na przyczyny podejmowanych przez rządy decyzji. Mimo nagromadzenia faktów czyta się płynnie, wszystko jest logicznie ułożone. Brak tu relacji uczestników zdarzeń, tego ludzkiego tła, jakie było przedstawione w "Rozdartym narodzie" Cholewczyńskiego czy "Sprawie Honoru" Olson, ale to nie ten typ książki. Nie ma też bogatej analizy powiązań ruchów wojsk z ich wpływem na losy Europy, ale w tym specjalizuje się Gregor Dallas (Zatruty pokój). Przez swoje nagromadzenie faktów i przystępny styl książka mogłaby być dobrym punktem wyjścia do nauczania historii tego konfliktu. Mimo wszystko żałuję, że nie mam pod ręką kolejnych tomów - z czasem odwiedzę bibliotekę i uzupełnię braki.

Następny w kolejce jest kryminał - świeżo odebrana, wyczekiwana ostatnia część trylogii Tomasza Białkowskiego Król Tyru