środa, 6 lipca 2016

OkoLica Strachu nr 2/2016


Autor: Aleister Crowley, Tadeusz Oszubski, Agnieszka Kwiatkowska, Wojciech Chmielarz, Marta M. Lasik, Michał Jadczak, Kazimierz Kyrcz Jr, Michał J. Walczak, Filip Szyszko, Syliwa Jankowy, Justyna Czupiłka, Magdalena Ślęzak, Dorota Wasiucionek, Krzysztof "Korsarz" Biliński, Magda Nabiałek, Mariusz "Orzeł" Wojteczek, Marek Stelar
Tytuł: OkoLica Strachu nr 2/2016
Wydawnictwo: Okiem Na Horror
ISBN: 24508438
liczba stron: 138
Drugi numer czasopisma, które z pewnością na stałe zagości na polskim rynku wydawniczym. Jakość tekstów, tematyka, oprawa graficzna, ale przede wszystkim fakt, że piszą o grozie jak nikt inny.

Pod znakomitą okładkową grafiką Petera Stanimirova - szybki rzut oka na spis treści, lektura wstępniaka RedNacza i oczywiście szybki przeskok do drugiej części opowiadania "Kobiety Błogosławionych" - czyli Wojciecha Chmielarza nadal w kryminalnej, ale jakże odmiennej i świeżej formie! Świetny, wciągający tekst. Po zaspokojeniu niedosytu wywołanego pierwszą częścią mogłem już spokojnie zanurzyć się w lekturze pozostałych treści - a już po nazwiskach na okładce widać, że jest ich niemało.
Tomasz Oszubski - niepokojąca, przerażająca wizja. Niekiedy nazwanie czegoś szaleństwem przykrywa wielką grozę.
Agnieszka Kwiatkowska - zaskakujące, klimatyczne, przewrotne. No i czytelna inspiracja Mistrzem.
Crowley - w tłumaczeniu Krzysztofa Azarewicza - przedziwny, bogaty w znaczenia, piękny tekst.
Marta M. Lasik - ciekawe, ale chyba jako jedyne z opowiadań do mnie nie trafiło.
Michał Jadczak - arcyciekawe, znów inspirowane Mistrzem, ale tyle tu ciekawych odniesień, że czyta się z zapartym tchem.
Kyrcz Jr/Walczak - świetny pomysł, groza skrada się powoli, by w finale zdzielić obuchem.
wywiady - ze Stefanem Dardą (którego mam w planach czytelniczych) i Guyem N. Smithem (który czeka na półce w ilości sztuk 1, ale jeśli będzie okazja, uzupełnię - nawet mimo jego zamiłowania do myślistwa).
Publicystyka - tu się dzieje!
Szyszko - czyli znów o prosektorium
Jankowy - o dybuku
Kyrcz o grozie
Czupiłka o grozie w street arcie
Ślęzak o feminizmie w horrorze - bardzo ciekawie
Wasiucionek - o kobietach w horrorze polskim, trafnie
Biliński - niesamowity tekst, styl Autora, rozległa wiedza i całościowe podejście do tematu powalają, czyta się niczym rozprawę filozoficzną
Nabiałek - o Słowackim przez pryzmat Bataille'a - ten i poprzedni tekst przypominają mi niektóre artykuły z dawnej Anteny Krzyku, oby więcej!
Wojteczek - o konwencji horroru
Stelar - o paralelach między seksem i książkami.

W tym numerze więcej miejsca oddano kobietom - nie jestem zwolennikiem parytetów, bo teksty mogą być złe albo dobre niezależnie od płci, ale OnH wybrał świetne, przemyślane składniki do swojej pysznej mikstury. Chciałoby się powiedzieć, wbrew słowom Sebastiana Sokołowskiego - oby OlS wychodziła regularnie. Wiem, że będzie to trudne w realizacji, ale na każdy numer będę czekał niecierpliwie.
No i dobrze, że na grzbiecie znalazło się logo wydawcy :)
Każdy kolejny tekst pokazuje, że nie taka ta groza straszna - bo horror pozwala oswajać lęki. Oby zrozumiały to jak najszersze rzesze czytelników.